POCZĄTKI PISMA

Człowiek od początku istnienia poszukiwał sposobów i technik komunikacji. Początkowo komunikował się za pomocą gestów, nieskomplikowanych rysunków czy malowideł. W kolejnym etapie  za pomocą słów. Rozwój ludzkości i cywilizacji wpłynęły pozytywnie na formę komunikacji. Wraz z ewolucją zrodziło się prymitywne pismo. W kolejnych tysiącleciach wykształciły się różne sposoby zapisu myśli i treści, od pisma obrazkowego piktograficznego, hieroglificznego, hieratycznego, pisma ideograficznego i ideograficzno-fonetycznego po pismo klinowe.
Pismo piktograficzne - inaczej pismo jest to najstarszy system piśmienniczy - początki pisma piktograficznego to 2 połowa IV tyś. p.n.e. Schematyczne, proste rysunki, ukazujące i symbolizujące czynności, osoby, zwierzęta, przedmioty odzwierciedlały rzeczywistość, sprawy związane z życiem wybranych postaci, historie, powieści z polowań. Znakowa i prosta budowa rysunków pozwalała zrozumieć przedstawiana sytuację czy opowieść. Pismo piktograficzne nie było doskonałym systemem komunikacji. Trudno było przy jego pomocy opowiedzieć o wielu skomplikowanych rzeczach. Charakter tego pisma dawał możliwość przekazywania prostych i podstawowych treści.  Dlatego też, pismo piktograficzne zmieniało się i ewoluowało wytwarzając różne odmiany. 

 


Dzięki tym przemianom powstały alfabety. Aktualnie wyróżniamy alfabet: arabski, grecki, cyrylicę, łaciński i hebrajski. 

 
 





    Już w starożytnym Egipcie sztuką pisania i przepisywaniem tekstów zajmował się skryba, w średniowieczu iluminatorzy tworzyli dekoracyjne litery w księgach. Od początku powstawania i rozwoju pisma, osoby zajmujące się tworzeniem znaków, przepisywaniem ich były uprzywilejowane, musiały odznaczać się dużą wiedzą oraz kulturą. W XV wieku wynalezienie przez Johanesa Gutenberga czcionki drukarskiej spowodowało rozwój druku i rewolucję w powielaniu długich tekstów i wykonywaniu książek. Od tego czasu do dziś 

Komentarze